پاسخ گوگل به اپل با ساخت AR core

نوشته شده توسط محمد شفیعی 17 مهر 1396

پاسخ گوگل به اپل برای ARKit، ساخت AR Core بدون نیاز به دوربین دوگانه

روز سه شنبه برای طرفداران اندروید خاص بود چون گوگل محصول جدید نرم افزاری خود را که برای رقابت با واقعیت افزوده اپل تدارک دیده بود را رونمایی کرد. AR Core محصول جدید نرم افزاری گوگل است که نیازی به دوربین دوگانه ندارد و قابلیت نصب بر روی میلیون ها دستگاه تولید شده و آینده اندرویدی را دارد. سوالی که برای بسیاری از طرفداران گوگل ایجاد شده است، آینده تانگو میباشد.

 

Ar core app

 

تانگو پروژه قبلی گوگل در زمینه واقعیت افزوده بود که در سال 2014 رونمایی شد و برای دستگاه های موبایل دارای کاربرد بود. این نرم افزار واقعیت افزوده اما نیاز به قدرت پردازشی بسیار بالایی را داشت و بر روی بسیاری از موبایل ها نصب و پیاده سازی نمیشد و تنها مدلهای محدودی از موبایل ها میتوانستند از آن استفاده کنند. به همین دلیل این پروژه به نوعی با شکست مواجه شد و زیاد مورد استقبال قرار نگرفت. اپل با مشاهده تجربه ای که گوگل داشت، اقدام به تولید واقعیت افزوده (AR) گرفت و به دلیل پیاده سازی آسان آن بر روی موبایل های iPhone بسیار مورد توجه قرار داده شد. گوگل هم تصمیم گرفته است تا با ساده سازی واقعیت افزوده، امکان استفاده از آن را برای میلیون ها میلیون کاربر امکان پذیر نماید.

 

Google app AR core

 

صحبت کردن از تانگو و AR Kit اپل بیهوده است، بهتر است بدانیم که AR Core گوگل را چه چیزی از سایر محصولات واقعیت افزوده متمایز میسازد؟

گوگل AR Core از امسال در دسترس قرار خواهد گرفت و قرار است برای شروع، بر روی موبایل های پیکسل خود این شرکت و Samsung Galaxy S8 در دسترس باشد ولی این شرکت قول داده است که این قابلیت تا آخر سال بر روی حداقل 100 میلیون دستگاه اندرویدی در سراسر جهان مورد استفاده باشد.

AR Core دارای قابلیت تطبیق پذیری بوده و میتواند بر روی بیشتر موبایل های اندرویدی مورد استفاده باشد. همچنین این قابلیت جدید گوگل دارای توانایی تمرکز بر روی 3 موضوع را دارد تا کاربری آن بسیار لذتبخش باشد.

یک برنامه واقعیت افزوده خوب باید توانایی و هوش مصنوعی ارتباط با اشیای مختلف را داشته باشد و بتواند واقعی ترین تصاویر را در این برنامه ایجاد نماید. واقعیت افزوده دارای کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف بوده و یکی از راه های افزودن دنیای مجازی به دنیای واقعی میباشد.

 

نرم افزار جدید گوگل

 

گوگل حالا نشان داده است که میخواهد تکنولوژی های نو ارائه کند و در بازار رقابتی با اپل بماند. نمیتوان به صراحت اعلام کرد که واقعیت افزوده یا سایز تکنولوژی هایی که امروزه توسط کمپانی هایی مانند گوگل تولید میشوند چه زمانی کارایی عملی در زندگی ما خواهند داشت ولی در میان تکنولوژی هایی که هر روز بیشتر وارد زندگی ما میشوند، قطعا در آینده زندگی ما را دگرگون خواهند کرد. برای مثال پیش بینی میشود که واقعیت افزوده به زودی زود، میتواند در بخش های مختلف صنعت مانند خودروسازی، صنایع نظامی، آموزشی و هوانوردی مورد کاربرد قرار گیرد.

 

دستیار صوتی گوگل برای iOS

نوشته شده توسط محمد شفیعی 05 شهریور 1396

دستیار صوتی گوگل برای iOS، از امروز در بریتانیا، آلمان و فرانسه

از محصولات اپل استفاده میکنید؟ آیا دستیار صوتی iOS یعنی Siri پاسخگوی نیاز شما نیست؟ اگر در آلمان، فرانسه یا بریتانیا زندگی کنید، از امروز میتوانید از Siri خلاص شوید و به دستیار صوتی گوگل روی بیاورید. از شروع امروز، دستیار صوتی گوگل برای iOS که برای شروع کار خود را در آمریکا شروع کرد، به دلیل موفقیت گسترده ای که داشت، کار خود را در برخی از دیگر کشورها (آلمان، بریتانیا و فرانسه) آغاز نمود. اگر در این کشورها زندگی میکنید، میتوانید از امروز با استفاده از دستگاه iPhone خودتان و دستیار صوتی گوگل، اطلاعاتی راجع به پروازهای فرودگاه، آب و هوا، زمان مسابقات ورزشی، اطلاعات عمومی و غیره بخواهید که این قابلیت برای کاربران اپل در این کشورها فراهم شده است.

البته باید توجه داشته باشید که دستیار صوتی گوگل، مانند Siri در دستگاه های اپل بدون محدودیت نبوده و برخی از امکانات آن محدود شده است. مثلا شما نمیتوانید دکمه Home دستگاه خود را برای استفاده از این دستیار در اختیار داشته باشید. پیشنهاد میکنیم تا از دو دستیار Siri و گوگل به صورت همزمان استفاده کنید.

کاربران ایران برای استفاده از دستیار اندروید در دستگاه های iOS خود باید صبر کنند تا این قابلیت برای منطقه خاورمیانه هم فعال شود. در واقع گوگل میخواهد با افزودن این قابلیت به محصولات اپل، کاربران این شرکت را با امکاناتی که خود در سیستم عامل هایش ارائه میدهد آشنا کند و اپل نیز میتواند مشتریانی که زیاد از دستیار صوتی گوگل استفاده میکنند و به همین دلیل از iPhone استفاده نمیکنند را مال خود کند.

 

Siri و گوگل

 

دستیاری با دانش یک دنیا!

حتما تا به حال به این فکر افتاده اید که یک دستیار با قابلیت های زیاد چقدر میتواند کار شما را راحت کند. شاید استخدام کردن یک دستیار به دلیل محدودیت های مالی و زمانی برای شما مقدور نباشد و عملا استفاده ای برای شما نداشته باشد ولی دستیار صوتی ارائه شده توسط گوگل، حتما میتواند بسیاری از نیازهای شما را برطرف کند. با پردازش صوتی بسیار قوی که این دستیار مجازی دارد، شما میتوانید به راحتی با آن به زبان انگلیسی صحبت کنید و درخواست های خود را به آن اعلام نمایید. فرقی نمیکند که بلیط هواپیما بخواهید یا دوست دارید یک رویداد برای شما یادآوری شود. تمامی درخواست هایتان را به دستیار صوتی گوگل بدهید تا انجام آن به بهترین نحو انجام شود. امروز دیگر محدودیت های این دستیار صوتی محبوب و پرکاربرد برای مشتریان اپل شکست و آنها هم میتوانند با نصب و استفاده از این دستیار، از اکثر خصوصیات مثبت آن استفاده کنند. از مهمترین مزایای این دستیار میتوان به میزان دانش آن اشاره نمود. خیالتان راحت! Google Assistant به اندازه یک دنیا دانش دارد و میتواند در همه زمینه ها به شما یاری رساند.

 

Google Assistant

 

سیاست احتمالی اپل در قبال Google Assistant

احتمالا اپل پی به این موضوع برده است که افزایش قابلیت های یک موبایل میتواند در جذب مشتریان بسیار تاثیرگذار باشد. به خصوص اگر این قابلیت قبلا تنها در موبایل های مجهز به سیستم عامل رقیب دیرینه در دسترس مردم بوده است. حالا باید دید که اپل بیشتر از این قابلیت جدید سود میبرد یا گوگل میتواند ثابت کند که دستیار صوتی محدود شده اش در iOS باز هم کارایی بالاتری از Siri دارد.

 

امکانات جدید iOS نسخه 11 که iPad شما را دگرگون میکند

نوشته شده توسط محمد شفیعی 05 شهریور 1396

نسخه جدید iOS 11 که برای iPad ها تولید شده است، امکانات وسیعی را در اختیار کاربران این دستگاه ها قرار میدهد. البته این نسخه از سیستم عامل iOS که قبلا برای iPhone ها معرفی شده بود، کارایی های زیادی مانند قابلیت برنامه ریزی بر روی دکمه دستگاه را به کاربر میدهد. بسیاری از ویژگی های جدید این نسخه از سیستم عامل iOS تنها برای iPad ها در دسترس میباشد که برای مثال میتوان به App Dock، قابلیت کشیدن و رها کردن (Dropping) و قابلیت های چند کاربره کردن دستگاه که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

1کشیدن و رها کردن (Drag And Drop) : چند وظیفه ای یکی از اصلی ترین ویژگی های سیستم عامل iOS میباشد. در صورتی که در iOS نسخه جدید، بخواهید از ویژگی استفاده نمایید، متوجه خواهید شده که قابلیت کشیدن و رها کردن برای شما فراهم شده است. این ویژگی تنها برای iPad فراهم شده است و این امکان را برای شما فراهم میکند.

  

امکانات جدید ios11 

2استفاده از دو برنامه به صورت همزمان : این قابلیت در iOS نسخه 9 نیز در دسترس بود ولی در سری جدید سیستم عامل های iOS بسیار تقویت شده است. این قابلیت به شما امکان میدهد تا بتوانید به صورت همزمان از دو برنامه استفاده کنید. در iOS نسخه 11 شما میتوانید اندازه هر برنامه را خودتان تعیین کنید.

 

نسخه جدید iOS 11

 

3فضای کاری : در فضای سیستم عامل iOS نسخه قبلی، شما برای اینکه بتوانید به صورت همزمان از دو برنامه استفاده کنید یا از قابلیت چند وظیفه ای استفاده کنید، پس از انتخاب نرم افزارهای دیگر، نیاز داشتید تا دوباره، اندازه ها را تنظیم کنید. این مشکل در iOS 11 برطرف شده است و شما میتوانید با یک بار تنظیم اندازه هر برنامه، از همان برنامه چندین بار و به همان اندازه ای که تنظیم کرده اید، استفاده کنید.

 

فضای کاری در ios11

 

4App dock : این قابلیت که برای اولین بار در MacOS مورد استفاده بوده و دارای قابلیت ایجاد یک صفحه بسیار آسان برای دسترسی به برنامه های مختلف میباشد. این قابلیت که امروز در iOS 11 نیز مورد استفاده قرار گرفته است. شما میتوانید با استفاده از این قابلیت، اقدام به ایجاد محیط دسترسی آسان به برخی از برنامه ها داشته باشید.

 

App dock

 

5Command center با قابلیت خصوصی سازی : مانند نسخه های قدیم iOS، این سری از سیستم عامل ها دارای قابلیت خصوصی سازی میباشد. این امر به معنای قابلیت استفاده از Command center به غیر از برنامه هایی مانند دوربین، چراغ قوه و غیره، شما میتوانید دکمه های آن را مدیریت نمایید.

 

Command center با قابلیت خصوصی سازی

 

6تصاویر زنده : برای ساخت تصاویر زنده و گیف، دیگر نیازی به استفاده از برنامه های جانبی وجود نخواهد داشت زیرا شما میتوانید با یکبار عکسبرداری، به چندین قابلیت به صورت همزمان دسترسی داشته باشید و خود iPad شخصی شما، اقدام به ایجاد تصاویر زنده و گیف ها میکند.

 

تصاویر زنده در ios11

 

7مدیریت حرفه ای فایل : این قابلیت شاید برای چندین سال است که در اندروید مورد استفاده است و حتی در ورژن های جدید از کاربردهای بسیار گسترده ای هم برخوردار میباشد ولی همین قابلیت با ویژگی های بیشتر و قابلیت اتصال به سیستم های رایانش ابری در نسخه جدید iOS مورد استفاده در iPad ها مورد نیاز میباشد.

 

مدیریت حرفه ای فایل

 

8حالت شب بهتر : برای استفاده در تاریکی از یک آیپد نیاز دارید تا از حالت شب استفاده کنید. در این حالت، تمامی رنگ های سیاه به سفید، آبی به نارنجی و غیره تغییر حالت داده و چشم ها اذیت نمیشوند. در سیستم عامل iOS 11 این قابلیت بسیار هوشمندانه تر شده است و شما میتوانید از این ویژگی بهتر استفاده نمایید.

 

حالت شب در ios11

 

9قابلیتهای قدرتمند برای Screen Shot : قطعا برای شما هم پیش آمده است که پس از گرفتن یک Screen Shot، نیاز داشته باشید تا بتوانید در آن تغییراتی ایجاد کنید. این قابلیت به iOS 11 عرضه شده برای آیپد ها افزوده شده است و بسیاری از کاربران از آن میتوانند برای کارهای مختلف استفاده نمایند.

 

Screen Shot 

 

10پر کردن خودکار پسورد : شما با این قابلیت امکان خواهید داشت که دسترسی سریع تری به برنامه های مختلف داشته باشید. این قابلیت که با حساب کاربری iCloud کار میکند به شما امکان خواهد داد تا بتوانید به برنامه هایتان دسترسی سریع تری داشته باشید.

 

iCloud درios11

 

11اپ استور فشرده تر : شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با استفاده از برنامه App Store به انبوهی از برنامه هایی دسترسی داشته باشید که شاید تاریخ انتشار آنها، سال 2008 بوده است. این در حالی است که شاید پیدا کردن یک نرم افزار در میان انبوهی از برنامه ها شاید کار سختی باشد. iOS 11 برای رفع این مشکل از قابلیت فروشگاه Splashier استفاده کرده است که دسترسی شما به برنامه های مورد علاقه تان را راحت تر میکند.

 

App Store

 

12موسیقی هایتان را انتشار دهید : این قابلیت برای iOS 11 فراهم شده است تا شما بتوانید Playlist موسیقی هایتان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

موسیقی در iOS 11

 

13پیام های همگام سازی شده : این قابلیت بسیار مفید برای کسانی است که به صورت همزمان از iPhone و iPad استفاده میکنند. این ویژگی به شما امکان میدهد تا بتوانید پیامی که در iPhone دریافت میکنید، در iPad نیز تماشا کنید و همچنین با پاک کردن یک پیام برای همه دستگاه هایتان اعمال میشود. این قابلیت از سیستم iCloud بهره گیری میکند.

 

iPhone و iPad

 

همانطور که مشاهده شد، سیستم عامل جدید و به روز شده iOS قابلیت های جدید و بسیار ویژه ای دارد. در صورتی که میخواهید استفاده از iPad برای شما راحت تر شود بهتر است سیستم عامل خود را در صورت امکان به iOS 11 ارتقا دهید.

 

با ما به روز باشید ...

آپارات تیک تاک  توییتر تیک تاک  تلگرام تیک تاک  اینستاگرام تیک تاک  فیسبوک تیک تاک  لینکدین تیک تاک

 

               درباره تیک تاک   |   شرایط بازنشر محتوا   |   فروشگاه

مجله اینترنتی تیک تاک

در تابستان 1396 خورشیدی و با ایجاد تیمی حرفه ای از محتوا نویسان باتجربه، بلاگ تیک تاک را راه اندازی کرده ایم تا شما عزیزان بتوانید به آخرین اخبار حوزه تکنولوژی دسترسی داشته باشید. ما اخبار موثق را در اختیار شما قرار میدهیم که توسط مترجمانی باکفایت به زبان پارسی برگردانده شده و نگارشی روان دارند. امید است با توجه شما به این قسمت از تیک تاک و همراهی با ما، نقشی مهم در افزایش میزان مطالعه مفید ایرانیان داشته باشید.

نظر، پیشنهادات و انتقادات ...