زمانی که در بازار مشغول انتخاب و خرید یک گوشی موبایل هستید، با کمی دقت متوجه خواهید شد که تعداد بسیار زیادی از موبایل ها به صورت قاچاق وارد شده اند و در بازار حضور دارند. فروش محصولات قاچاق و غیر اصلی از مهمترین معضلاتی بوده است که باعث شده تا طرح رجیستری موبایل پایه ریزی شده و به زودی عملی شود، طرحی که میتواند میزان موبایل های قاچاق در بازار ایران را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

طبق اعلام آقای حسین فلاح، ریاست محترم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، طرح رجیستری موبایل ها از تاریخ 28 مهرماه سال جاری اجرا میشود و ارائه خدمات اپراتوری برای آن دسته از موبایل هایی که از مبادی غیر رسمی و به صورت قاچاق در بازار ایران عرضه شده اند، متوقف میشود. البته سامانه ای در حال راه اندازی است که هر مصرف کننده موبایل باید کد IMEI دستگاه خود را وارد کند تا از بروز مشکلات پس از اجرای این طرح جلوگیری شود. برای دسترسی به کد IMEI میتوانید از کد دستوری *#06# استفاده کنید و حتما این کد را با کد درج شده بر روی کارتن دستگاه و پشت باتری چک کنید که یکسان باشند.

  

رجیستری موبایل

رجیستری و کاهش قیمت موبایل

طرح رجیستری به دلیل اینکه از ورود موبایل قاچاق جلوگیری کرده و تمامی هزینه ها و قیمت ها ثبت میشوند، از سودجویی برخی افراد جلوگیری کرده و دست آنها را از دریافت هزینه های اضافی کوتاه میکند. با توجه به اینکه بیشتر موبایل هایی که امروز در بازار عرضه میشوند به صورت قاچاق عرضه شده اند، باید دید که ساز و کار تعریف شده در مبادی ورودی و ثبت شناسه های موبایل تا چه حد اصولی هستند و یا آیا این طرح میتواند موفقیت خاصی کسب کند یا مانند دیگر طرح های قدیمی در زمان برنامه ریزی یا اجرای اولیه با شکست مواجه شده و فراموش میشوند.

  

رجیستری

چه موبایلی را الان بخریم؟

همزمان با اعلام طرح رجیستری و اعلام حمایت وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شد کسانی که قصد خریداری موبایل دارند، فعلا دست نگه دارند ولی باز هم در صورتی که میخواهید گوشی موبایل خود را تعویض نمایید بهتر است موبایل هایی را تهیه نمایید که توسط گارانتی های رسمی و شرکتهای دارای نمایندگی در ایران اقدام نمایید. گوشی موبایل هوشمند سامسونگ، هوآوی، موتورولا، ایسوس و LG به صورت رسمی و توسط نمایندگی های معتبر در بازار ایران عرضه میشوند و بهتر است برای خریداری محصولات اپل در بازار ایران کمی دست نگه دارید.

   

طرح رجیستری موبایل در ایران

آشنایی با شرکتهای عرضه کننده گارانتی رسمی

میتوان گفت که تمامی موبایل ها اعم از قاچاق و عرضه شده به صورت رسمی دارای گارانتی میباشند ولی خریدار باید با شناخت از شرکتهایی که محصولات خود را به صورت رسمی وارد کشور میکنند، گوشی موبایلی را تهیه نماید که بیشترین کارایی را داشته باشد. شما میتوانید نام گارانتی رسمی برندهای موبایل که در بازار ایران عرضه میشوند را از طریق نمایندگی رسمی آنها به دست آورید و بهترین راه برای تشخیص موبایل قاچاق از غیر قاچاق در حال حاظر ارسال کد IMEI به شماره سامانه 7777 است. در صورتی که موبایل مدنظر شما به صورت رسمی به کشور وارد شده باشد، پیامکی حاوی نام محصول، شناسه ثبت و مدل دستگاه برای شما ارسال میشود.

  

گارانتی معتبر موبایل

معایب طرح رجیستری

حدود 10 سالی میشود که بازار موبایل کشور با قاچاق همراه بوده است و تقریبا هیچ اقدام مشخصی برای جلوگیری از قاچاق صورت نگرفته است. طرح رجیستری اولین طرحی است که در آینده ای بسیار نزدیک عملی میشود و میتواند روند قاچاق را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد ولی معایبی همچون جعل کد روی دستگاه، کند شدن واردات موبایل و گوشی های هوشمند به کشور و باز شدن دست کسانی که در زمینه ثبت کد دستگاه ها کار میکنند به کار قاچاق را میتوان مهم ترین معضلاتی دانست که ممکن است این طرح را با مشکل روبرو نمایند. باید دید که دولت و کسانی که دست اندر کار اجرای طرح رجیستری هستند، تا چه حد میتوانند آن را کنترل کنند و یا مانند دیگر طرح هایی که دولت در گذشته خواهان اجرایی شدن آنها بوده یا نتوانسته آنها را کنترل کند، این بار هم رجیستری قبل از اجرای کارآمد یا در شروع کار به دلایلی متوقف میشود. با آرزوی موفقیت برای کسانی که در زمینه مبارزه با قاچاق گسترده در کشور فعالیت میکنند.

نوشتن دیدگاه


با ما به روز باشید ...

آپارات تیک تاک  توییتر تیک تاک  تلگرام تیک تاک  اینستاگرام تیک تاک  فیسبوک تیک تاک  لینکدین تیک تاک

 

               درباره تیک تاک   |   شرایط بازنشر محتوا   |   فروشگاه

مجله اینترنتی تیک تاک

در تابستان 1396 خورشیدی و با ایجاد تیمی حرفه ای از محتوا نویسان باتجربه، بلاگ تیک تاک را راه اندازی کرده ایم تا شما عزیزان بتوانید به آخرین اخبار حوزه تکنولوژی دسترسی داشته باشید. ما اخبار موثق را در اختیار شما قرار میدهیم که توسط مترجمانی باکفایت به زبان پارسی برگردانده شده و نگارشی روان دارند. امید است با توجه شما به این قسمت از تیک تاک و همراهی با ما، نقشی مهم در افزایش میزان مطالعه مفید ایرانیان داشته باشید.

نظر، پیشنهادات و انتقادات ...